SPORTSHOWROOM

Nike

FlyEase

Revolucija na področju dostopnosti.

Nike FlyEase
© Nike

Tragičen začetek

Nike je v svoji zgodovini poskušal premikati meje oblikovanja čevljev, da bi športnike popeljal v še večje višave. Vendar se je sredi leta 2000 zgodila tragedija, ki je sčasoma spremenila pogled znamke na športne copate. Jeffa Johnsona, prvega redno zaposlenega v podjetju Nike, ki se je podjetju pridružil že v šestdesetih letih prejšnjega stoletja, ko je bilo še znano kot Blue Ribbon Sports, je zadela kap. Čeprav je preživel, je bilo njegovo gibanje omejeno, zato je težko obul običajne čevlje. Inovativni oblikovalec Tobie Hatfield je ob pogledu na Johnsonovo stisko začutil, da mu bo pomagal, in začel pot na področju oblikovanja prilagojene obutve.

© Nike

"Če imaš telo, si športnik"

Leta 2006, dve leti po Johnsonovi kapi, se je Hatfield začel ukvarjati z oblikovanjem obutve za invalide. Sprva so bili njegovi modeli namenjeni športnikom, za pomoč pri tej nalogi pa je angažiral profesionalno paratriatlonko Sarah Reinertsen. Njeni nasveti so Hatfielda pretresli, saj so mu odprli oči za težave, s katerimi so se soočali ona in drugi. Sama je bila amputirana in mu je razložila, kako bi morala kupiti običajen par čevljev in jih prilagoditi, da bi ustvarila nekaj, kar bi ustrezalo njeni invalidnosti. Nato sta se pogovarjala o težavah, s katerimi se soočajo osebe z drugimi invalidnostmi, in o tem, kako zelo lahko omejijo njihovo zmožnost gibanja in aktivnosti.

Hatfield se je odločil, da je treba nekaj storiti, in se pri tem skliceval na besede soustanovitelja podjetja Nike Billa Bowermana, ki je nekoč dejal: "Če imaš telo, si športnik." Ugotovil je, da kljub obstoju nekaterih ortopedskih rešitev obstaja velik del prebivalstva, ki nima dostopa do udobnih, cenovno dostopnih in elegantnih čevljev, izdelanih za njihove potrebe. V želji, da bi to popravil, sta z Reinertsenom leta 2012 ustvarila podjetje Nike Sole. Ta hitro zamenljiv trakcijski sistem, narejen za tekaške lopatice, je spremenil igro za športnike invalide, kot je Reinertsenov, tehnologija pa je bila hitro sprejeta v celotni industriji. Vendar je bil to šele začetek. Hatfield naj bi kmalu dobil navdih iz drugega vira, ki bi še bolj razširil njegovo razmišljanje o tej temi.

© Nike

Navdihujoče pismo

Matthew Walzer je bil šele najstnik, ko se je odločil pisati podjetju Nike. Zaradi cerebralne paralize ni mogel sam zavezati običajnih sistemov vezalk, kar pomeni, da mu je moral vedno pomagati nekdo drug. Čeprav je rad nosil košarkarske čevlje Nike, zlasti zaradi njihove visoke podpore gležnjev, ki je pomagala pri njegovem stanju, je bil razočaran, da blagovna znamka ne ponuja nobenih prilagodljivih možnosti za ljudi, kot je on. Po več letih razmišljanja, kako bi se obrnil na Nike, jim je pri 16 letih končno pisal in pojasnil svoj položaj. Opisal je težave, ki so se pojavljale ob njegovi invalidnosti, vendar je tudi navedel, da je skoraj popolnoma samozadosten. Najstnik se je veselil študija, vendar se ni želel zanašati na prijatelje, da mu bodo zavezovali vezalke - to je bil zadnji frustrirajoči izziv, ki ga preprosto ni mogel premagati sam. Pozval je Nike, naj ustvari čevelj, ki mu bo omogočil samostojnost, ki si jo je želel pred odhodom na fakulteto. Pismo je prebral izvršni direktor podjetja Nike Mark Parker, ki ga je predal Hatfieldu. Walzerjeve besede so ga navdihnile, da je podvojil svoje delo pri razvoju prilagodljivih tehnologij, in se osredotočil na izdelavo športnega copata s sistemom za enostavno vstopanje, ki bi rešil Walzerjevo težavo.

Zadovoljna stranka

Hatfield je potreboval tri leta, da je izpopolnil svoj prvi čevelj FlyEase - Nike Zoom Soldier 8 FlyEase. Ko je Walzerju poslal par v testiranje, se je izkazalo, da je bil čas dobro porabljen, saj je bil nad rezultatom navdušen. Odgovoril je Hatfieldu in se mu zahvalil, da mu čevlji omogočajo samostojnost, ter opisal močan občutek zadovoljstva, ki ga je dobil, ko jih je obul. Nova zasnova je združevala zadrgo, ki je potekala okoli pete, in trak z velcro, ki je Walzerju omogočal, da je v celoti odprl zadnji del čevlja. Od tam je lahko brez težav vstavil nogo in jih obul. Ker je bil čevelj del podpisne linije LeBrona Jamesa, je imel tudi visok gleženj, zato je bil idealen za Walzerjevo stanje - zaradi sodelovanja je celo spoznal LeBrona. Walzer je z neposrednim stikom z Nikejem naredil drzno potezo, vendar je njegov pogum spodbudil gibanje, ki je pripeljalo do cele vrste novih prilagodljivih tehnologij.

Razširitev ponudbe

Po izdaji modela Zoom Soldier 8 FlyEase je Nike nadaljeval sodelovanje z organizacijami, kot sta Center Intrepid, ki dela z vojaškimi amputiranci in žrtvami opeklin, in ameriška paraolimpijska ekipa za ragbi na vozičkih, za katero je razvil tehnologijo, ki igralce med borbami zadrži na njihovih sedežih. Poleg sodelovanja s Sarah Reinertsen so se Nikejevi oblikovalci začeli posvetovati z drugimi športniki, kot je Beatrice Vio, sabljačica na invalidskem vozičku, s čimer so še povečali svoje znanje o tem, kako najbolje služiti skupnosti invalidov. Sodelovali so tudi z zvezdnico WNBA in dobitnico zlate olimpijske medalje Eleno Delle Donne pri izdelavi še enega dostopnega košarkarskega čevlja, ki je bil prvi model FlyEase, ki ni pripadal že obstoječi liniji Nike. Po navdihu svoje sestre Lizzie, ki ima številne invalidnosti, je pomagala pri oblikovanju modela Nike Air Zoom UNVRS. Ta je poleg številnih drugih Nikejevih tehnologij, kot sta zgornji del iz Flyknita in kabli Flywire, ki so omogočali prilagajanje stopalom različnih oblik, vključeval še magnetni trak za peto in zložljivo peto, ki je omogočala enostaven dostop brez uporabe rok. Poleg tega so bila po dizajnu natisnjena navdihujoča sporočila, ki prikazujejo Nikejeve ambicije glede čevlja: "Razširiti človeški potencial v vseh UNVRS Vseh spolov Vseh sposobnosti Vseh izvorov Vsi", "Ni omejitev Vse je mogoče" in "Prinašati navdih in inovacije vsem športnikom na svetu".

© Nike

Model UNVRS je bil izdan leta 2019, v letu, ko je bil izdan tudi prvi prilagodljivi nogometni copat. Ta športni čevelj je bil ustvarjen za branilca Seattla Seahawks Shaquema Griffina, ki je brez leve roke težko hitro zavezoval vezalke. Nike je namesto tega zasnoval copat s trakovi, kar je Griffina zadovoljilo, saj je preprost sistem zapenjanja lahko uporabljal vsak športnik. Od izdaje teh copat Nike še naprej sodeluje z različnimi športniki pri novih in bolj dostopnih modelih, Delle Donne pa je leta 2022 dobila svoj podpisni copat, Nike Air Deldon. Njegov sistem FlyEase je bil izjemno enostaven za uporabo, z jezikom, ki ga je bilo mogoče zložiti navzdol in tako razširiti odprtino na vrhu, ter zložljivo peto. Na voljo je bil celo z obešalnikom z vizualnimi navodili, kako upravljati sistem enostavnega dostopa.

Univerzalna zasnova

Ta univerzalnost je sčasoma postala ključni del Nikejeve linije FlyEase. Nabor prvih prilagodljivih modelov je zagotovo pomagal številnim ljudem, ki so se prej težko obuli v tradicionalne čevlje, saj jim je ponudil modne možnosti zunaj tistih, ki so bili na voljo v ortopedskih trgovinah in so bili bolj funkcionalni. Vendar so imeli poznejši modeli FlyEase širše občinstvo zaradi svoje zmožnosti, da vsem olajšajo življenje. Prav ta etos je botroval nastanku enega najbolj odmevnih in dostopnih čevljev FlyEase, kar jih je bilo kdaj ustvarjenih - Nike Go FlyEase.

© Nike

Zasnova, ki popolnoma osvobaja roke

Ko so Nikejevi oblikovalci še naprej preučevali različne načine, kako bi lahko pomagali tistim, ki imajo težave pri obuvanju tradicionalnih čevljev, so razmišljali, kako izdelati model, ki bi bil popolnoma brez rok. Ugotovili so, da veliko ljudi za obuvanje čevljev, na primer kadar se ne morejo skloniti, preprosto uporablja noge, tako da z eno nogo držijo peto, drugo nogo pa potegnejo ven. Neredko vidimo čevlje, katerih peta se je sesedla, ker jih je lastnik večkrat obul na ta način. Zaradi tega opažanja je Nike začel eksperimentirati z modeli, ki bi olajšali ta naravna dejanja, vendar je bil izziv izdelati nekaj funkcionalnega in estetskega, vendar ne preveč zapletenega ali dragega za izdelavo. Prav tako je moral biti videti kot čevelj, da bi se ljudje z njim lahko povezali na več kot le praktični ravni.

© Nike

Produktivno partnerstvo

Ko je delo na novem modelu napredovalo, se je Nike začel povezovati z drugimi podjetji, ki so oblikovala prilagodljive čevlje. Podjetje Kizik, majhen oblikovalec obutve, ki se ukvarja z rešitvami za prostoročno uporabo, je že nekaj časa izdelovalo dostopne čevlje z zložljivimi petami. Nikejev predsednik za inovacije Tom Clarke se je odločil, da se bo obrnil na Kizikovega ustanovitelja Mika Pratta, ki je bil idejni vodja številnih prilagodljivih modelov podjetja, in vzpostavil sodelovanje, ki bi izboljšalo ustvarjalni rezultat obeh. Pratt mu je celo priporočil, naj zaposli nekdanjega uslužbenca podjetja Nike po imenu Skip Lei. Z Leijem je bilo vzpostavljeno partnerstvo, blagovni znamki pa sta si začeli redno izmenjevati ideje. Model Air Max 90 FlyEase je bil neposredna posledica tega sodelovanja. Nikejevi oblikovalski koncepti so bili združeni s koncepti strokovnjakov iz Prattovega laboratorija Handsfree Labs, da bi ustvarili posodobljeno različico kultnega dizajna, ki je uporabljal njihovo zaščiteno tehnologijo Foot Activated Shoe Technology. Sestavljen je bil iz prožnega materiala, ki ga je obdajalo trikotno ohišje v peti, ki ga je bilo mogoče s stopalom potisniti navzdol in tako omogočiti enostaven vstop. Podoben sistem zložljive pete je bil od takrat uporabljen pri številnih modelih, vključno s priljubljenim Nikejevim čevljem za trening Metcon.

© Nike

Napredek

Ob tem cvetočem partnerstvu se je Nike še naprej posvetoval s člani skupnosti invalidov in začela se je oblikovati nova zasnova. Oblikovalci so najprej zasnovali čevelj, ki je bil po sredini prerezan na pol in povezan s kirurškimi cevmi. To jim je dalo osnovno izhodišče in pokazalo potrebo po popolni odprtini pete, ki bi uporabniku omogočila, da preprosto potisne nogo vanjo. Ko sta prišla do končnega izdelka, se je ta korenito razlikoval od vseh drugih športnih copat, vendar je bil še vedno videti kot čevelj. Nike ga je poimenoval Go FlyEase.

© Nike

Prelomna zasnova

Nike Go FlyEase je bil prelomen na tri posebne načine. Prvič, imel je veliko klinasto stojalo na peti, ki je olajšalo intuitivno držanje zadnjega dela čevlja z eno nogo, da bi ga snel. Drugič, širok elastični trak, znan kot napenjalec, je bil ovit okoli celotnega oboda čevlja in ga je podpiral pri odpiranju in zapenjanju. Nike je ta trpežni trak izdelal iz materiala, ki se običajno uporablja pri izdelavi podplatov, in opravil strogo strojno testiranje, da bi zagotovil potrebno trdnost za opravljanje svoje funkcije. Napenjalec je zagotavljal stabilnost za tretjo in najbolj inovativno funkcijo čevlja - dvostabilni tečaj.

V preteklih letih so bili na čevljih FlyEase uporabljeni trakovi z velcro, magnetni trakovi, zadrge in kabli, vendar je bil tečaj sodobnejša tehnologija, ki je bila vrhunec dela znamke na področju prilagodljivih komponent, ki ga je pred skoraj dvema desetletjema začel Hatfield. Vgrajen je bil v srednji podplat na delu, kjer se spoji z zadnjim delom čevlja, in je omogočal, da se zadnja tretjina čevlja od sprednjega dela odgrne. Ko je bil čevelj v odprtem položaju, je omogočal popoln dostop do stopala, tako da ga je bilo mogoče vstaviti, ne da bi bilo treba kar koli potegniti ali pritisniti. Ko je bilo stopalo varno v sprednjem delu čevlja, je uporabnik preprosto stopil na zadnji del in čevelj se je izravnal. Tečaj se je zaklenil v zaprtem položaju in, kar je najbolj presenetljivo, je ostal tam, ko je uporabnik dvignil težo, tudi če se je gibal precej sunkovito. Za odstranitev čevlja je moral uporabnik z eno nogo držati gumijasto stojalo, z drugo pa ga dvigniti. Zaradi dodatnega pritiska na peto se je tečaj ob dvigu noge odprl in ga je bilo mogoče zlahka izvleči. Da bi povečali njegovo trdnost, je Nike vzdolž sredine podplata dodal trak iz zelo trpežne gume in tečaj obdal z dodatnimi plastmi pene. To je podpiralo napenjalnik, da je držal čevelj skupaj, ko se je odpiral in zapiral, ter tako zagotavljalo stabilnost med celotnim gibanjem.

© Nike

Najbolje dostopen čevelj

Ob izidu februarja 2021 je bil Nike Go FlyEase ultimativno dostopen čevelj, saj je bil opremljen celo s škatlo, ki jo je bilo mogoče odpreti brez uporabe rok. Bil je rezultat triletnega trdega dela, v resnici pa je njegova prelomna zasnova veliko dolgovala temeljnim prizadevanjem Hatfielda, Reinertsena in njihove ekipe. Čeprav je bil razvit z mislijo na skupnost invalidov, je bil priročen tudi za vse vrste ljudi. Da bi to dokazal, je Nike poslal par Jimmyju Fallonu, ki je pred tem za komični skeč nekaj čevljev te blagovne znamke prerezal na pol. S tem je Go FlyEase poskrbel za dodatno navdušenje, saj je bil očitno navdušen nad dizajnom, ki ga je pokazal v tej priljubljeni televizijski oddaji. Voditelj je prikazal intuitiven gib, ki je potreben za obuvanje čevlja, in poudaril, da je podoben načinu, na katerega mnogi ljudje že obuvajo in sezujejo čevlje.

Nedostopna dostopnost

Go FlyEase je omogočil elegantnejši način obuvanja za vse, ne glede na tip postave, in morda je prav zato bil ob začetku prodaje tako hitro razprodan. Pravzaprav ga je bilo hitro težko dobiti, kar si je Nike prizadeval odpraviti, saj je bil izdelan kot dostopna zasnova za tiste, ki so ga najbolj potrebovali. Nekaj mesecev pozneje jih je bilo na voljo več, od leta 2022 pa so veliko bolj dostopni in ponovno ponujajo alternativo tistim z gibalnimi težavami in ljudem, ki preprosto želijo uporabniku prijaznejši čevelj.

© Nike

Klasične kolekcije

Od izdaje modela Go FlyEase je Nike nadaljeval z uvajanjem prilagodljivih modelov, včasih je klasičnim linijam, kot sta Pegasus in VaporMax, dodal sisteme za prostoročno uporabo in druge dostopne funkcije, včasih pa je izdelal povsem nove modele. Eden od pomembnih čevljev je bil del kolekcije, pripravljene za olimpijske igre v Tokiu. Imenoval se je Nike Glide FlyEase in je imel prilagodljivo peto, ki se je samodejno umaknila za stopalo, ko je bilo to v čevlju, v zgornji del pa je bila vgrajena elastična vrvica, ki se je ovila čez stopalo in ga varno držala na mestu. Poleg tega, da je bil primeren za športnike invalide, je drugim športnikom omogočal, da so se hitro obuli in obuli, ne da bi se jim bilo treba nenehno sklanjati, ko so se premikali med tekmovanji v športih, kot je gimnastika, kjer morajo to storiti večkrat. To je še bolj povečalo prepoznavnost Nikejevih dostopnih modelov in pokazalo, da lahko vsem olajšajo življenje, ekscentrična barvna shema Rawdacious, sestavljena iz bele, Pink Blast, Total Orange in Bright Crimson, pa je pokazala željo znamke, da bi te čevlje ustvarila tudi z mislijo na modo.

© Nike

Dva legendarna dizajna sta dobila preobleko FlyEase

Do leta 2022 se je tehnologija FlyEase razvila v več različnih oblik in bila uporabljena na številnih različnih supergah. To je ljudem z različnimi stopnjami zmogljivosti omogočilo dostop do nekaterih najbolj ikoničnih silhuet podjetja Nike, zdaj pa je bil čas, da se linija FlyEase razširi na dva najbolj priljubljena modela vseh časov - Air Jordan 1 in Air Force 1. Prvi model je bil izdan v različici z visokim in nizkim zgornjim delom, pri čemer se je za odpiranje zadnjega dela uporabljal trak z ovratnikom in zadrgo, drugi trak pa je razširil odprtino na vrhu, da je bilo mogoče nogo zlahka vstaviti, preden se je vse skupaj ponovno zaključilo z eno samo roko. Po tem, ko so bili prvi modeli AJ1 predstavljeni v začetku leta 2022, je bila skozi vse leto izdana vrsta barvnih različic, dokler ni na koncu model FlyEase v začetku leta 2023 oblekel zloglasno barvno shemo Bred. Kmalu zatem se je revoluciji FlyEase končno pridružil tudi Air Force 1. Vključeval je veliko bolj subtilne prilagoditve in je bil dejansko videti skoraj popolnoma enako kot klasična popolnoma bela barvna različica, razen nekaj novodobnih oznak, ki so namigovale na njegovo dostopno izdelavo. Imel je zložljivo peto, skrito pod zunanjo površino, vezalke pa so bile prišite navzdol, tako da jih uporabniku ni bilo treba zavezovati. Končno je svet dobil Air Force 1, ki ga je bilo mogoče uporabljati brez uporabe rok.

© Nike

Nova doba dostopnosti in inovacij

Skoraj podcenjujoče je reči, da je Nikejeva linija FlyEase popolnoma spremenila način, kako mnogi ljudje nosijo superge. Veliko več kot le zagotavlja prilagodljive in vključujoče čevlje za ljudi z različnimi vrstami stopal in različnimi sposobnostmi, ponuja jim tudi elegantne in funkcionalne modele, ki jih prej niso mogli dobiti. To so pohvalili tisti iz skupnosti invalidov, saj jim je omogočilo dostop do celotne palete modnih superg in jim odprlo prej nedosegljivo možnost, da svojo identiteto izrazijo z obutvijo. S svojimi prizadevanji za podporo tem bolj nišnim skupinam je Nike začel novo obdobje dostopnosti in inovacij. Ekipa za inovacije FlyEase pri naslednjih modelih še naprej sodeluje s člani skupnosti invalidov, kar pomeni, da bo v prihodnjih letih na voljo še več vključujočih modelov. Več kot desetletje po Walzerjevem pismu imajo Nikejeve izjemne kreacije FlyEase še vedno velik vpliv, saj blagovna znamka živi v skladu s pronicljivimi besedami Billa Bowermana.

Read more

SPORTSHOWROOM uporablja piškotke. O naši politiki piškotkov.

Nadaljuj

Izberi svojo državo

Evropi

Amerike

Azija Pacifik

Afrika

srednji vzhod